Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Jste z České republiky a rádi byste nakoupili pohodlně ve vaší měně? Navštivte náš český eshop Ráj kování a vyberte si z nabídky dveřního kování, okenních klik a dveřního příslušenství.

 

Heureka PointRADY A NÁVODY » Ako vybrať zámkovú vložku

Ako vybrať a zmerať zámkovú vložku

Zámková vložka je malým kúskom železa, avšak je dôležité dbať na jej výber, pretože nezvaným návštevníkom môže znepríjemniť alebo tiež dosť skomplikovať vstup tam, kde nemajú čo robiť.

Bezpečnostné triedy vložiek zámkov

Zámková vložka je srdcom zámku. Dnes sa najčastejšie stretnete s cylindrickou zámkovou vložkou, pri ktorej sa je treba ďalej zamyslieť, do akých dvier bude vložka umiestnená - či sa jedná o dvere vchodové alebo interiérové, garážové, a pod. Vzhľadom k najrôznejšiemu použitiu zámkových vložiek rozlišujeme štyri bezpečnostné triedy:

  • 1. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: základná ochrana - stavebné vložky, bránky, provizórne uzamknutie
  • 2. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: dostatočná ochrana - spoločné priestory v dome, brány, vnútorné dvere domov
  • 3. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: vysoká ochrana - pre vnútorné dvere, ktoré je treba ochrániť pred nezvanými hosťami
  • 4. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: veľmi vysoká ochrana - pre vnútorné dvere, odolné proti vyhmataniu, odvŕtaniu, vytrhnutiu i hrubému násiliu

U vnútorných dverí (vchodové dvere, garážové dvere apod.) je potreba použiť vložku 3. alebo 4. triedy, prípadne české poisťovne poistia váš majetok pri zabezpečení minimálne bezpečnostnou triedou 3 (podľa ČSN P 15685).

Ako zmerať zámkovú vložku

Na výber zámkovej vložky musíte okrem bezpečnostnej triedy závislej na umiestnení dvier, do ktorých bude vložka zámkov patriť, poznať tiež rozmer vložky, ktorý sa skladá z dvoch čísel (napr. 26/36) uvádzaných v milimetroch.

Rozmer požadovanej zámkovej vložky môžete merať dvoma spôsobmi:

  • ak máte k dispozícii vložku starú
  • vložku nemáte k dispozícii

Meranie zámkovej vložky na základe súčasnej vložky

Najlepšie súčasnú vložku odmeráte, keď ju z dvier vymontujete. Pri meraní vložky v dverách sa jednoducho môžete dopustiť chyby a nová vložka by vám potom nevyhovovala.

Zmienené dva rozmery, ktoré musíte pri nákupe vložky poznať, sú na obrázku nižšie naznačené (rozmery A a B). Bubienok, do ktorého sa zasúva kľúč, obvykle presahuje dĺžku tela, tento presah nezameriavajte.

Meranie zámkovej vložky na základe súčasnej vložky

Meranie zámkovej vložky na základe merania kovania

Merajte od stredu čela zadlábacieho zámku (od upevňovacieho šroubu cylindra) až k vnútornej hrane dvier vrátane šírky kovania (ak vyčnieva z dverí).

Meranie zámkovej vložky na základe merania kovania