Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Jste z České republiky a rádi byste nakoupili pohodlně ve vaší měně? Navštivte náš český eshop Ráj kování a vyberte si z nabídky dveřního kování, okenních klik a dveřního příslušenství.

 

Heureka PointRADY A NÁVODY » ! Rozdelenie dverového kovania
Rozdelenie dverového kovania

Nie ste si istí, aké dverové kovania kúpiť? Nerozumiete druhom kovania a na čo sú dobré? Účelom tohto článku, ktorý sme pre vás pripravili, je pomôcť Vám, aby ste mali jasno, aké dverové kovanie potrebujete.

Interiérové a vchodové kovanie

Základné rozdelenie dverového kovania je rozdelenie na kľučky interiérové, niekedy nazývané aj akovnútorné, a na kľučky vchodové, čiže vonkajšie. Ako môže byť už z názvu zrejmé, interiérové kľučky sú určené na použitie vo vnútri, napríklad vo dverách spájajúcich dve izby v rodinnom dome. Vchodové kovanie sa potom používa vo vchodových dverách, teda dverách určených pre vstup, napríklad pre vstup do bytu. Vchodové kovanie by už malo byť vybavené základnými bezpečnostnými mechanizmami vzhľadom k jeho miestu použitia. Pre dvere, kde záleží na bezpečnosti viac, by sa malo uplatňovať bezpečnostné kovanie.

Väčšina kľučiek v našej ponuke sú kľučky interiérové (kategória rozetové kovanieštítové kovanie,nerezové kovania a ďalšie). Vchodové kľučky nájdete v rovnomennej kategórii.

Interiérové kovanie Vchodové kovanie

 

Štítové a rozetové kovanie

Tradičným dverovým kovaním je štítové kovanie (niekedy tiež označované ako štítkové kovanie), ktoré má dlhú históriu. Jedná sa o kovanie klasicky umiestnené na štíte, na ktorom je kľučka aj zámok. Ak si zvolíte štítové kovanie, potom je potrebné vedieť, akú rozteč potrebujete (vzdialenosť osi kľučky od osi kľúča).

Na rozdiel od štítového kovania, novodobejšie rozetové kovanie je rozdelené na dve časti, na kľučku a zámok, preto sa tiež používa termín delené kovania. Výhodou tohto typu kovania je, že nemusíte riešiť veľkosť rozteče, možno ho totiž namontovať na každé dvere. Pri výbere rozetového kovania si môžete vybrať z hranatých a okrúhlych tvarov, ďalej je potrebné sa rozhodnúť, aký typ rozety si prajete.

Často môžete nájsť jeden dizajn v prevedení jednak štítového, a jednak rozetového kovania, príkladom môžu byť nižšie zobrazené fotografie kovania Bilbao v jeho štítovejrozetovej verzii.

V našej ponuke nájdete jednak štítové kovanie, ale taktiež i rozetové kľučky.

Štítové kovanie Rozetové kovanie


Typy roziet

V našej ponuke nájdete 4 typy roziet. Tie sú často označené skratkami, ktoré vám teraz vysvetlíme.

BB - rozeta určená pre dózický kľúč, ktorý je často používaný v interiérových dverách
PZ - rozeta s otvorom pre cylindrickú vložku (FAB), často sa jej hovorí rozeta fabková, používa sa tam,kde je kladený dôraz na bezpečnosť
WC - rozeta s WC poistkou určená pre použitie najmä v kúpeľniach a WC

 

Typy otvorů rozet

Štvrtým typom je rozeta slepá, teda rozeta bez otvoru, ktorú môžete vidieť na nasledujúcich fotografiáchrozetových otvorov. Tento typ rozety nie je u výrobkov príliš častý.

 

Guľatá rozeta Štvorcová rozeta

 

Typ rozety si volíte až pri výbere v kúpeľniach a WC konkrétnej kľučky. Na detaile každého produktu rozetového kovania nájdete zoznam druhov roziet, ktoré sú pre daný typ kovania dostupné.