Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Jste z České republiky a rádi byste nakoupili pohodlně ve vaší měně? Navštivte náš český eshop Ráj kování a vyberte si z nabídky dveřního kování, okenních klik a dveřního příslušenství.

 

Heureka PointRADY A NÁVODY » Len kľučka nestačí
Len kľučka nestačí, alebo čo všetko sa dá ešte ku kľučke zaobstarať

Len kľučka nestačí, alebo čo všetko sa dá ešte ku kľučke zaobstarať?

Pokiaľ si zaobstarávate úplne nové dverové kovanie, možno vás bude zaujímať, na čo sa zamerať. Taktiež pokiaľ už kovanie máte, ale radi by ste ho nahradili novým, alebo keď by ste radi svoje dvere trošku vylepšili, tak sa vám môžu hodiť informácie o tom, čo môže byť súčasťou dverí. V žiadnom prípade totiž neplatí, že sa vyberá len kľučka.

 

 

Obvykle majú dvere mnoho rôznych prvkov a doplnkov. Niektoré sú dôležité z dôvodu bezpečnosti a funkčnosti celého systému, iné majú estetickú funkciu a ďalšie sú čisto praktickou záležitosťou, ktoré činnia život jednoduchším. S čím konkrétne sa často stretávame, si teraz uvedieme, a to vrátane krátkej charakteristiky a obrazovej ukážky.

 

Zámok

 

Jednou zo zložitejších záležitostí je samozrejme zámok, ktorý by nemal chýbať. Podľa jeho typu vyberáme dverovú kľučku i štítok (dverové kovanie), preto je vhodné vedieť, aký typ máme. Existujú pritom najmä tieto tri:

 

  • dózický zámok, u ktorého sa používa obyčajný vylisovaný kľúč
  • vložkový zámok, u ktorého sa používa cylindrická vložka s kľúčom
  • WC zámok (zámok so spodným štvorhranným otvorom), ktorý sa využíva predovšetkým u kúpeľní a toaliet zarážka

 

Dverová zarážka

 

K interiérovým dverám sa často kupuje dverová zarážka, ktoré ochráni nie len kľučku a dvere, ale tiež steny, nábytok, okná či iné vybavenie od nechceného poškodenia. Okrem toho prispieva tiež ku zníženiu hluku, keďže dvere ani okná toľko už nebúchajú. A v neposlednej rade má plus i v tom, že sa vďaka nej nevíri toľko prachu. Na trhu ju môžete nájsť v rôznych prevedeniach – ako nenápadných, elegantných, obyčajných, tak i veľmi kreatívnych.

 

Krytky na pánty

 

Pokiaľ máte škaredé pánty, môžete si zakúpiť krytky, ktorými problém elegantne vyriešite. A nebude vás to stáť mnoho. Krytky na pánty sa hodia tiež vtedy, keď chceme mať pánty zladené s kľučkou alebo celým interiérom. Opäť môžeme vyberať z širokého sortimentu (rôzne farby, veľkosti a ďalšie).

 

Špecialitkou sú potom neviditeľné, skryté pánty.

 

ceduľka

Ceduľky s označením

 

V hoteloch, reštauráciách a rôznych verejných budovách sa môžeme stretnúť u  interiérových dverí s ceduľkami, ktoré slúžia k lepšej orientácii, kde určité  miestonosti možno nájsť. Týka sa to najmä toaliet a kúpeľní, pre ktoré sú  charakteristické špeciálne ceduľky s obrázkom alebo textom. Okrem toho sa  môžeme stretávať tiež s rôznymi číslami, a to napríklad pri označení domu  alebo izby  v hoteli či penzióne.

 

 

 

 

Samozatvárač

 

U dverí, ktoré sú umiestnené na frekventovaných miestach, sa často používa dverový samozatvárač, ktorému sa niekedy hovorí skrátene len zatvárač. Tento mechanizmus zabraňuje tomu, aby dvere pri zavrení búchali. Přispievá tiež k ich dlhšej životnosti, čím sa vložená investícia môže vrátiť. Jeho hlavná funkcia spočíva predovšetkým v ochrane a zatváraní dverí, je však možné nastaviť dvere i tak, aby zostali v prípade potreby otvorené.

 

 

 

 

 

Dverové kukátko

 

Pri vchodových dverách sú hojne využívané dverové kukátka, ktoré umožňujú zistiť, čo sa  deje za dverami. Vďaka nim môžeme predísť vpusteniu neznámeho alebo nechceného  návštevníka do bytu či domu, čo môže byť niekedy k nezaplateniu. Okrem dverových  kukátok môžeme na dverách často tiež prídavné horné štítky (rozety), ktoré sa používajú,  pokiaľ máme vo dverách zabudované dva zámky.

 

 

 

Klopátko

 

Klopátka boli populárne pred mnohými rokmi, kedy vo veľkom, originálnom a masívnom prevedení zdobili väčšinu vchodových dverí. Dnes sa s nimi môžeme opäť stretnúť, pretože obzvláštňujú nejedny dvere. Nie je to pritom len dekorácia, ako sa niekedy môže zdať. Klopátka možno samozrejme využiť zvonku, ich dosah však môže byť menší, obzvlášť pokiaľ máme veľký dom. Je preto vhodné ich používať spoločne s domovým zvončekom.

 

 

 

 

 

 

Za tým Rajkľučiek.sk:

 

Lucie Milkovová
Správca blogu Rájkování.cz